Venų varikozinės ligos gydymas Druskininkų ligoninėje

2022 rugpjūčio 10 d. | Kita

enų varikozinė liga tai lėtinio pobūdžio susirgimas pasireiškiantis apatinių galūnių paviršinėse venose. Ši liga didele dalimi yra genetiškai determinuota, tačiau jos progresavimui nemažą įtaką sudaro sėslus gyvenimo būdas, ilgas sėdėjimas, stovėjimas, fizinio aktyvumo trūkumas. Šis susirgimas atsiranda dėl sutrikusios vožtuvų funkcijos venose ir pasireiškia apie 50% žmonių populiacijos.

Venų varikozinė liga daugelį pacientų vargina dėl jos estetinio pasireiškimo – paryškėjusio venų tinklo kojose, voratinklinių rezginukų, varikozinių mazgų. Tačiau labai dažnai yra susijusi su komforto ir gyvenimo kokybės pablogėjimu dėl pasireiškiančio kojų sunkumo, tinimo, niežėjimo, besikartojančių mėšlungių. Vėlesnėse stadijose liga veda prie odos pakitimų – lipodermatosklerozės, hiperpigmentacijos. Negydoma gali privesti prie trofinių opų, kurios neretai komplikuojasi infekcijomis. Venų varikozinė liga derinyje su kitais rizikos veiksniais gali sukelti venų trombozines komplikacijas, kurių pavojingiausia – giliųjų venų trombozė, neretais atvejais vedanti prie plaučių arterijų tromembolijos, kuri pacientui gali būti ir mirtina.

Sunku prognozuoti kokiu greičiu ir kiek toli pažengs liga konkrečiam pacientui. Svarbu suprasti, kad tik intervencinis/chirurginis gydymas gali pilnai sustabdyti venų varikozinės ligos progresavimą. Neintervencinės priemonės (flebotoniniai vaistai, heparinizuoti tepalai, kompresinės kojinės) gali palengvinti ligos simptomus, tačiau pati venų varikozė ilgainiui progresuos. Tik pašalinus ligos priežastį galima pasiekti gerų estetinių bei gyvenimo kokybę gerinančių rezultatų.

Atsiradus bet kuriems minėtiems požymiams, rekomenduojama kreiptis į kraujagyslių chirurgą. Konsultacijos metu visada yra atliekamas venų echoskopinis tyrimas, kurio metu įvertinama venų vožtuvų funkcija, nustatoma „serganti“ vena. Kraujagyslių chirurgas aptaria su pacientu ligos gydymo variantus, o gydymo taktika pasirenkama kartu.

Endoveninė lazerinė venų abliacija (EVLA – Endovenous Laser Ablation)

Lazerinė flebektomijos operacija šiuolaikinėje kraujagyslių chirurgijoje jau yra tapusi ‚auksiniu gydymo standartu‘. Jinai pakeitė medicinine prasme jau pasenusią atvirą chirurginę venų varikozinės ligos operaciją dėl savo minimaliai intervencinio pobūdžio. Lazerinės operacijos metu, išsiplėtęs venos kamienas nėra mechaniškai pašalinamas, taigi nereikalingi dideli pjūviai. Echoskopijos kontrolėje punktuojama „serganti“ vena, į ją įvedamas šviesolaidis ir panaudojant lazerio energiją vena yra ‚uždaroma‘, tokiu būdu „išjungiant“ ją iš kraujotakos sistemos. Rezultatas pasiekiamas akimirksniu.

Svarbu suprasti, kad tiek chirurginio tiek lazerinio venų gydymo rezultatai yra labai panašūs – operacinės sėkmės dažnis siekia 97-98%. Tačiau lazerinė venų operacija paprastai pasirenkama dėl nepalyginamai lengvesnio pooperacinio laikotarpio. Skirtingai nei atvira operacija, lazerinė atliekama vietinėje nejautroje, be anesteziologų pagalbos. Kadangi nereikalinga didesnės apimties anestezija, nelieka ir galimų komplikacijų rizikos susijusios su ja. Galutinis estetinis rezultatas yra geresnis, nelieka randų, arba jie yra minimalūs ir nepastebimi. Operacija užtrunka iki valandos laiko ir po akimirkos pacientas savo kojomis gali keliauti namo. Jau pirmą pooperacinę dieną galima sugrįžti į įprastas savo veiklas bei darbus.

Skleroterapija

Atskirą intervencinio gydymo šaką sudaro skleroterapija. Tai yra veną sklerozuojančio, t.y. ją „uždarančio“ preparato suleidimo intervencija. Procedūra yra ambulatorinio pobūdžio, nereikalaujanti jokio nuskausminimo. Skleroterapija yra papildoma priemonė kraujagyslių chirurgo rankose, naudojamas pasiekti maksimaliai gerą estetinį rezultatą, taip pat gydant atsinaujinusią varikozinę venų ligą po anksčiau taikytos operacijos ar kai ligos priežastis yra perforuojančios venos ar kitos specifinės anatominės situacijos, kurios nustatomos atlikus echoskopijos tyrimą.

Druskininkų ligoninė

Druskininkų ligoninėje atliekamos lazerinės venų flebektomijos operacijos pacientui yra nemokamos. Naudojamas naujos kartos žiedinis lazerio aparatas. Konsultacijas, skleroterapijas ir operacijas atlieka kraujagyslių chirurgas iš Kauno gyd. Viktoras Šliaužys.